Karanlık Bir Odayı Aydınlatmanın 10 Yolu

Karanlık Bir Odayı Aydınlatmanın 10 Yolu

1. Aynaları ışık kaynaklarının yakınına yerleştirin

 

Görsel alanı genişletmek ve karanlık bir odayı aydınlatmak için aynaları kullanmak oldukça eski bir öğretidir. Ancak aynalarınızı tam potansiyeliyle kullanmak için, onu bir ışık kaynağının yakınına stratejik olarak yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. 

 

Örneğin, bir pencerenin yanındaki dev bir duvar veya zemin aynası, doğal aydınlatmanın ortaya çıkmasını engelleyebilir. Bir aynanın yanına masa lambası veya zemin lambası yerleştirmek de benzer bir etkiye sahip olabilir. En iyi sonucu elde etmek için, aynadan yansıdığında çok parlak olmaması için lambanın ortam aydınlatması yaydığından emin olun.

 

 

2. Lambaderler ve aplikler ile küçük dokunuşlar

 

Odanızın parlaklığını abartmadan sadece bir dokunuş daha fazla ışık eklemek istiyorsanız, uzun peri ışık dizilerine ya da yalnızca mumlara mecbur değilsiniz.. Led lambaderler ya da aplikler seçtiğiniz taktirde bu dekorasyon sadece doğru parlaklık dokunuşunu sunmakla kalmayacak, aynı zamanda muazzam bir çekicilik ve terapi hissi de katacaklar.

 

3000 Kelvin seçeceğiniz sıcak, sarı bir ışığa sahip olan aydınlatma ürünlerini seçtiğiniz taktirde; gözlerinizi yormadan, doğrudan ışığa maruz kalmadan mekânınız için mükemmel atmosferi bulmuş olacaksınız. Led aydınlatmanın düsturu olan metânetli endüstriyel dekoru bile zahmetsizce şık hissettiren samimi, benzeri bir ambiyans yaratırlar.

 

 

3. Daha açık renk veya şeffaf mobilyalar seçin

 

Kanepelerimizi, sandalyelerimizi ve masalarımızı genellikle kişisel tarzımıza ve birlikte en iyi olduğunu düşündüğümüz şeylere göre seçiyoruz. Bununla birlikte, mobilya kararlarınızın evinizin aydınlatma seviyesini nasıl etkilediği üzerine pek düşünmüyoruz. 

 

Küçük, loş bir odamız varsa gri veya lacivert bir kanepe muhtemelen en iyi fikir değil! Beyaz, bej veya fildişi gibi daha açık renklerde şık, kompakt bir kanepe, odanızın çok daha büyük ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Daha da önemlisi, ceviz ağacından masalardan, karyolalardan veya TV sehpalarından kaçının. Bunun yerine şeffaf akrilik sehpa gibi bir şey düşünmek odayı daha ferah gösterecektir.

 

 

4- Zemini geniş ve açık renk bir kilim ya da halı ile dekore edin

 

Çıplak zeminlerinizi açık renkli bir halıyla kaplayarak odanızı aydınlatabilirsiniz. Bu hüçük hile sadece zeminlerinize yumuşaklık ve doku katmakla kalmayacak, aynı zamanda aydınlığın yerden başlamasını da sağlayacaktır. Bu durum özellikle loş alanınızda koyu renkli döşeme tahtaları varsa geçerlidir.

 

Halınız için bir renk seçerken beyaz, fildişi, sarı veya daha sıcak ton kombinasyonlarını tercih edebilirsiniz. Görsel alanı genişletmeye yardımcı olmak için halının / kilimin büyük olduğundan emin olun.

 

 

5 - Duvarlarda açık renkleri tercih edin

 

Okuduğunuz her dekorasyon klavuzunda muhtemelen açık rengin önemi hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Beyaz duvar için söylenebilecek çok şey olsa da en önemlisi karanlık bir odayı aydınlatmak için gerçekten en iyi çözüm olduğudur. Beyaz alanınıza sıçrayan ışık gönderir,  o ışık diğer yüzeylere geri yansır ve alanı olduğundan çok daha büyük gösterir.

 

Beyazın çok sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız eğer dekoratif tablolar ya da tavan süslemeleri ile hareket katmanız mümkün. Ayrıca plafonyer led avizeler ile tavana doku katabilir ve biraz çeşitlilik için bir duvarı odanızla kombinleyeceğiniz bir renkle boyayabilirsiniz.

 

 

6 - Pencerelerinizin temiz kalmasına özen gösterin

 

Pencere temizliği pek çok evde dikkat edilen ancak aydınlatma için gözardı edilen bir ipucu. Nasıl ki lekeli bir gözlük tam olarak mercekten ışığın doğru kırılmasını sağlayamayacaksa kirli bir pencere de odalar için aynı etkiyi yaratacak; vitraylı bir oda ışığın içeri dolmasını sınırlayacaktır.

 

En güzel odalar genellikle doğal ışıkla dolu olanlardır. Ancak mekânımız buna izin vermiyorsa bile niçin yine de elimizden geldiğince doğal ışıktan faydalanmayalım? Günışığı alanı olduğundan daha büyük göstermekle kalmaz, gün yavaş yavaş gündüzden geceye geçerken de karmaşık ve dinamik bir ambiyans ekler. Bu nedenle pencerelerden tan verimle faydalanmak için ayda en az bir kez onları derinlemesine temizlediğinizden emin olun.

 

Uygun bir cam temizleme ürünüyle camlarınızı içten ve dıştan silin. Onunla birlikte gelen tazelik hissinin hemen tadını çıkaracak ve odanıza doğal ışığı nasıl da davettiğinize şaşıracaksınız!

 

 

7. Açık bej / gri perdeleri tercih edin

 

Pencerelerinizin her iki tarafında açık renkli perdeleri tercih ederek pencereden alabileceğiniz verimi arttırmak mümkün. Tül seçiminizi ışığı daha fazla yansıtan delikli ketenlerden yana kullanmanız gerekecektir.

 

 Fon perdeleriniz için en koyu renk olarak açık griyi ya da bej tonlarını seçerseniz eğer gün ışığından daha fazla faydalanarak mekânınızı aydınlık tutmanız mümkün olacak.

 

 

8. Minimalist, az yer kaplayan mobilyalar seçin

 

Zaten loş olan bir odayı büyük boy mobilyalarla doldurmak, daha fazla gölge yaratacak ve daha da karanlık bir odaya yol açacaktır. Bunu önlemek için, yere yakın minimalist mobilyalar satın aldığınızdan emin olun. Mobilyalarınız için maksimum bir yükseklik belirleyin ve her bir parçanın ayarlanan yüksekliğin altına düştüğünden emin olun.

 

Mobilyalar arasında geniş boşluk bırakın: boş alanlar aydınlatma fırsatlarına imkân sağlayacaktır. Bu felsefe, yüzyıl ortası modern tasarımın özü ve muhtemelen tarzın bu kadar popüler olmasının nedeni de bu.

 

 

9. Duvar sanatında aşırıya kaçmayın

 

Tasarımda yeni olanlar arasında oldukça yaygın olan hata çok fazla şey yapmaya çalışmaktır. Bu, özellikle sanat gibi dekoratif aksesuarlar söz konusu olduğunda geçerlidir. Bir konakta yaşıyor olsanız bile, bir oda aydınlatma ile mücadele ettiği sürece, tüm ışığın yansıtılabilmesi için duvarları mümkün olduğunca çıplak olmalıdır.

 

Tek bir büyük karanlık duvar resmi veya bir fotoğraf koleksiyonu, alanı aydınlatma çabalarınızı gerçekten engelleyebilir. Loş bir oda için, bir duvar aynası, hafif goblen / duvar süsü veya havayı belirleyen hafif tonlu bir duvar resmi arasından en fazla üç parça seçin.

 

 

10. Işıklarınızı duvarlara veya tavana yöneltin

 

Işıklarınızı her yöne yönlendirmek yerine, duvarları veya tavanı aydınlatmayı deneyin. Bu, zemindeki dar bir alana odaklanan parlak ışığa veya minimum parlaklık sunan yumuşak ortam ışığını en güzel şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bunu bir aplik veya meşale zemin lambası ile yapabilirsiniz. Duvarları / tavanı ışıkla doldurduğunuzda hem odanın her köşesine sıcak bir ışıltı katar hem de rahat ve ferah hissettirirsiniz.

 

Tavanınıza spot ışıklar yerleştirmeyi planlıyorsanız, duvarları zarif bir şekilde aydınlatmak için her zaman en kenarlara birkaç tane ekleyin.

 

 

 

Etiketler: dekorasyon önerileri
Eylül 23, 2021
Listeye dön
Kategoriler